Wydrukuj

Barwna historia Tuszyna

27-08-2013

W Tuszynie przywitała nas ekipa młodych wolontariuszy, którzy pod czujnym okiem swoich nauczycielek przygotowali dla nas wiele ciekawych historii związanych z ich miastem. Historia tego miejsca sięga XIII wieku, lecz dopiero widoczny na zdjęciu srogi Władysław Jagiełło, którego popiersie mijamy po drodze questu, nadał mu prawa miejskie. Z nim i jego synem, którego tutaj właśnie odnalazł wiąże się ciekawa legenda, która również wyjaśnia samą nazwę miasta?

Tuszyn nr1

Historia Tuszyna to również XVII wieczny Potop Szwedzki. W roku 1655 Tuszyn został splądrowany a samo miasto na jakiś czas podupadło, dopiero napływ ludności żydowskiej w pod koniec XVII wieku poprawił sytuację gospodarczą.

Tuszyn to również miasto w którym dowiemy się paru ciekawostek o Władysławie Reymoncie, którego ojciec  Józef Rejment, człowiek oczytany, miał wykształcenie muzyczne i w tuszyńskiej parafii pełnił obowiązki organisty, a także prowadził księgi stanu cywilnego i korespondencję proboszcza z władzami rosyjskimi.

Tuszyn nr4

Miasto kryje w sobie dużo zakamarków które świetnie nadają się by wkomponować je w ścieżkę questingową. Aby dowiedzieć się np. co przedstawia poniższe zdjęcie musicie podążać za questowymi wskazówkami i wykazać się dobrą spostrzegawczością! Dlatego zapraszamy do Tuszyna!

Tuszyn nr2