- Buduj Razem – Questing - http://budujrazem.questing.pl -

Ksawerów wielkich czynów

Spotkanie w gościnnych murach Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie rozpoczęło proces przygotowywania questu w tej ciekawej miejscowości. Grupa animatorów kultury, nauczycieli i harcerzy wspólnie z Krzysztofem Florysem ? trenerem questingu z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych zastanawiała się nad tematyką i trasą questu. Po wstępie dotyczącym metodyki questingu, mieszkańcy Ksawerowa przybliżyli historię miejscowości.

Ksawerów należy do najmłodszych miejscowości na terenie gminy. Powstał w XIX wieku. Mimo swojego krótkiego istnienia gmina Ksawerów skrywa interesujące fakty historyczne. Jej tereny zamieszkiwali też ludzie, którzy odegrali ważną rolę w dziejach Polski. Po dyskusji uznaliśmy, że quest powinien zainteresować lokalną społeczność swoją miejscowością i zainspirować ich do poszukiwania swoich korzeni. Padł pomysł by wyprawa odkrywców dotyczyła działań wojennych w Kampanii Wrześniowej 1939 roku w Ksawerowie. Po części warsztatowej wybraliśmy się w teren by zobaczyć miejsca związane z II Wojną Światową.

 

 

DSC_0594 [1]

 

Zobaczyliśmy dom Jerzego Urbankiewicza, prawnika, łódzkiego pisarza i dziennikarza, który w czasie drugiej wojny światowej jako oficer Armii Krajowej trafił do rosyjskiej niewoli i przez 12 lat przebywał w łagrze w Workucie.

 

 

DSC_0597 [2]

 

Następnie ulicą traktorową, i Nowotki wróciliśmy pod Dom Kultury. Po drodze przeszliśmy przez jedyne w powiecie pabianickim rondo, które niedługo będzie zapewne nosić imię wspomnianego autora ?Szabli zardzewiałej?.

 

DSC_0590 [3]

 

 

W okalającym budynek Domu Kultury parku, posłuchaliśmy historii związanej z Piętnastym Pułkiem Piechoty ?Wilków?, który bronił okolic Ksawerowa we wrześniu 1939 r. Odwiedziliśmy także pomnik upamiętniający te tragiczne wydarzenia.

 

DSC_0589 [4]

 

Następnie pozostało nam tylko ustalić ostatecznie trasę, podzielić się zadaniami i zaplanować kolejne spotkania w sprawie questu.