Wydrukuj

Przyroda Dziewulin

25-08-2013

W spotkaniu dotyczącym questingu w Moszczenicy, uczestniczyły osoby reprezentujące gminę Grabica. Wspólnie z trenerem questingu z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych zastanawialiśmy się nad najlepszą trasą i tematyką wyprawy odkrywców w naszej gminie. Po teoretycznym wstępie i dyskusji nad Z ciekawą propozycją wyszła Pani sołtys Dziewulin Ewa Maciaszczyk. Zaproponowała ona stworzenie pieszej bądź rowerowej wyprawy w jej miejscowości opowiadając pokrótce o walorach Dziewulin.

 

1350385663388DSC01472

 

Były to tereny bogate w lasy, pozyskiwano tu spore ilości drewna. Teren ten był w posiadaniu Biskupstwa Włocławskiego, które wydzierżawiło te grunty szlachetnie urodzonym. Wspólnie narysowaliśmy szkic terenu pokazujący najważniejsze obiekty w Dziewulinach, zaznaczając na nim potencjalną trasę i mijane obiekty. Proponowana trasa przewidywała start w okolicy sklepu w Dziewulinach, skąd turyści mieliby wędrować na północ, drogą przez most na rzece, tuz obok zabytkowej kapliczki. Potem, zbliżając się do lasu zobaczyliby pozostałości po zabudowaniach majątku dworskiego. Następnie na granicy pól trasa skręcałaby w lewo, by po odwiedzeniu tajemnych miejsc (podobno tam straszy..) wejść do lasu. Pani Ewa zaproponowała odbicie ok 100 metrów od głównej drogi by odwiedzić gniazdującego tam bociana czarnego. Następnie droga wiodłaby malowniczymi traktami w lesie, na skraju pól, by po wyjściu spośród drzew doprowadzić odkrywców do stawu, gdzie moglibyśmy ukryć skarb. Propozycja ta spodobała nam się bardzo i zachęceni opowieściami od razu ruszyliśmy do Dziewulin by sprawdzić ją w terenie. Po wędrówce wśród przyrody Dziewulin pozostało nam tylko potwierdzić dobry wybór trasy, omówić ją szczegółowo sugerując zagadki czy konkretne wskazówki do opisania w tekście.

 

DSC01474

 

 

Zabieramy się do tworzenia wierszowanych instrukcji i już za kilka miesięcy zaprosimy na nasz quest!

Przy odrobinie szczęścia będziecie mogli spotkać na trasie: czarnego bociana, żurawie, dziki, sarny, jelenie, bobry i inne zwierzęta i ptaki.