Wydrukuj

Śladami przeszłości Gorzkowic

12-12-2013

Warsztatami w Truszczanku rozpoczęliśmy działania zmierzające do stworzenia pierwszej trasy, w ramach największego projektu questingowego w Polsce – „QUIZ”  ?  w miejscowości Gorzkowice.

Prowadzący spotkanie Krzysztof Florys z Fundacji MiLA, wyjaśnił nam tajniki questingu. Opowiedział jakich błędów należy unikać układając trasę czy tworząc wierszowane instrukcje i zagadki. Po części teoretycznej przyszła pora na dyskusję o tematyce i trasie questu.

 

 

DSC_0092

 

Padła propozycja by quest był pętlą zaczynającą się na rynku w Gorzkowicach, pokazującą m.in.  kościół, urząd gminy, stację PKP, czy ciekawy kopiec.

 

 

DSC_0087

Stwierdziliśmy, że najlepiej będzie przejść tą trasę, poznając poszczególne punkty, sprawdzając odległość pomiędzy nimi czy tez ich dostępność. Dlatego też całą grupą udaliśmy się do Gorzkowic. Tam pod przewodnictwem ?ekspertów od Gorzkowic? ? regionalistów, pracowników Urzędu Gminy ? odwiedziliśmy omawiane miejsca by posłuchać o nich wielu ciekawostek, które będziecie mogli odkryć w queście. Jedną z nich jest ta, mówiąca o losach budowanego i nigdy nie dokończonego zamku, który miał być wyjątkową na współczesnej ziemi łódzkiej budowlą w typie „palazzo in fortezza”. Jego pozostałości znajdują się na wyniosłym nasypie ziemnym o wymiarach 120 x 90 metrów znajdującym się na południowo- wschodnim krańcu miejscowości, gdzie przekopem odcięto naturalny garb, tworząc prostokątny kopiec.

Wycieczka tylko utwierdziła nas w tym, ze dobrze wybraliśmy trasę. Po powrocie z niej rozdzieliliśmy prace nad questem i umówiliśmy się na konkretne ?dalsze działania nad naszą wyprawą.

 

 

róża-pieczęć (fragment herbu Gorzkowic)

 

Na warsztatach również pilna grupa, pod czujnym okiem trenera przygotowała pieczątkę, której odnalezienie zaszyfrowane jest w zagadkach questu.

 

Mamy nadzieję, że zawitacie do nas na quest po naszych Gorzkowicach.