Wydrukuj

Tajemnice Moszczenicy

25-08-2013

W gościnnych murach Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy spotkało się grono pasjonatów tej pięknej miejscowości by pod czujnym okiem trenera questingu, Krzysztofa Florysa z Fundacji MiLA wypracować quest. Na początku spotkania zastanawiano się nad tematyką i trasą tej wyprawy, wykorzystującej innowacyjną metodę odkrywania dziedzictwa miejsca.

 

dawny_palac

 

 

Uczestnicy spotkania opowiedzieli o kilku ciekawych historiach, związanych z zespołem pałacowo-parkowym w Moszczenicy. O czasach kiedy Pałac i jego okolice tętniły życiem, przyciągając na spotkania i zabawy mieszkańców. Niektórzy wspominali także czasy uczęszczania do tamtejszej szkoły. Uznaliśmy, że właśnie okolice Pałacu będą najlepszym miejscem na quest.

 

staw_alejny

 

Wybraliśmy się w teren by zobaczyć opisywane miejsca, zinwentaryzować i sprawdzić sieć parkowych ścieżek, poszukać ciekawych drzew. Przeszliśmy do parku trasą wiodącą od centrum kultury poprzez staw Alejny i przytuloną doń pierwszą aleję drzew.

 

aleja_grabowa

 

Duże wrażenie zrobiła na nas aleja grabowa, w której, doliczyliśmy się ponad siedemdziesięciu grabów. Wędrówkę pomiędzy nimi porównaliśmy do spaceru w zamkniętym od góry  tunelu.

Ne lada gratką było także znalezienie dość okazałych pozostałości uderzenia pioruna w rosłym dębie. Będzie on dobrą wskazówką w quescie gdyż tuż za nim znaleźliśmy najkrótszą ścieżkę do pałacu. Sam pałac okazał się być w opłakanym stanie.. Niektórzy dziwili się i upewniali czy to na pewno tu mieszkali właściciele okolicznego majątku, czy tu była szkoła. Uczestnicy pamiętający dawne czasy pokazali nam miejsce sceny, która mieściła orkiestrę podczas uroczystości. Wspólnie znaleźliśmy także wyrytą na fasadzie budynku datę powstania budowli ? to będzie dobra zagadka. Dalsza wędrówka biegła kolejną aleją grabową, w stronę kolejnego stawu, wzdłuż malowniczego jaru.

 

gorzelnia

 

 

Za stawem, znów znaleźliśmy się przy ulicy dworcowej na której zainteresował nas ciekawy budynek. Okazało się, że był on wcześniejszą gorzelnią. Być może, że wykorzystamy go do ukrycia skarbu?

Spacer utwierdził nas w dobrym wyborze trasy questu, która będzie wiodła przebytą przez nas drogą. Zabieramy się za pisanie wskazówek i instrukcji naszego questu.